ANTONÍN GAVLAS - výtvarné práce

OBRAZY

KERAMIKA

SMALTY

FOTOGRAFIE

SOCHY

REALIZACE

VÝSTAVY

O AUTOROVI

KONTAKT

 

 

 

Projekty o.s. SILVIE

SILVIE - OBČANSKÉ SDRUŽENÍ PRO PODPORU UMĚNÍ

SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM PLESNÁ 2011

SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM PLESNÁ 2009

SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM PLESNÁ 2007

SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM PLESNÁ 2005

MEZINÁRODNÍ SYMPOZIUM SMALTU VÍTKOVICE 2006

SYMPOZIUM UMĚLECKÉHO SMALTU FRÝDLANt N/O. 2007

SYMPOZIUM UMĚLECKÉHO SMALTU FRÝDLANT N/O. 2008

 

 

Výtvarná skupina IN SIGNUM

BAREVNÉ SMALTY- 2014

BESKYDSKÉ VÝTVARNÉ LÉTO - ČELADNÁ - 2012

VÝSTAVY SKUPINY IN SIGNUM

OSTRAVA Z DRUHÉ STRANY

 

 

 

--------------

 

 

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

 

 

 

 

 

 

 

FRÝDLANTSKÝ UMĚLECKÝ SMALT

 

 

9. SYMPOZIUM UMĚLECKÉHO SMALTU FRÝDLANT N/O. 2008

 

Organizuje o. s. SILVIE společně s Asociací Email Art Frýdek-Místek

 

ÚČASTNÍCI SYMPOZIA:

Baumruková Barbara,  ČR
Bednář Petr,  ČR
Gavlas  Antonín, ČR
Hollósy Katalin , Maďarsko
Karbowniczek Janusz,-Polsko
Kollár Miroslav,  SR
Kučerová Eva,  ČR 
Kuraj Elzbieta, Polsko
Masias Marie-Therese, Francie
Turrell  Elizabeth,  Anglie
Timmer Annemarie, Holandsko
Christine van der Ree, Holandsko Zehetbauer Ulrike, Rakousko

Katalin Hollósy

Elizabeth Turrell

 

Umění smaltu - rodinné stříbro kraje pod Beskydami

Deváté mezinárodní sympozium uměleckého smaltu ve Frýdlantě nad Ostravicí  připomnělo, že zde navazuje nová tradice na staré kořeny.  Společným jmenovatelem je umění smaltu, které zde v podhůří Beskyd píše už více než stopadesátiletou historii. Můžeme říci, že pro náš region je jakýmsi rodinným stříbrem, které jsme zachránili před zapomněním, protože technologie smaltu stále více vytlačují levnější  povrchové úpravy kovů a jeho původní mnohotvárného výtvarného  využití se zapomínalo. Použití starých technologií v umění nám toto stříbro vrací v nové a nadčasové kráse. Navíc, jak svědčí stále větší zájem o účast na sympoziích, inspiruje zahraniční účastníky  pojetím „frýdlantské smaltérské školy“, tak  prostředím, které vede k dialogu různých emailerských  tradic v Evropě. ...
  Sešel  se rekordní  počet třinácti tvůrců, který završily počet účastníků za uplynulá léta na třicet. Základem byla zase práce s plochými železnými deskami, většinou v rozměrech 73x50 cm a použití průmyslového smaltu. V duchu tradice se  část účastníků objevila již podruhé, aby si  ověřila dosud získané zkušenosti z  minulých setkání.
Co umělce  do Frýdlantu láká? Je to nejen tradice, ale i možnost doslova přetavit tradiční technologie  průmyslového smaltu do uměleckých děl. Smalt je - jednoduše řečeno- skelná drť  s řadou příměsí. Po vypálení  na železném upraveném podkladě, při teplotě kolem 850 stupňů  se  chová jako skelná hmota. Je výrazně barevný i průhledný, je možno s ní zacházet  různým  tvůrčím způsobem - malovat, stříkat, polévat, šablonovat, kreslit atd.,  takže pro výtvarníka skýtá  nepřeberné možnosti  výtvarného vyjádření. Navíc při setkání tvůrců z  různých evropských zemí, s vlastní  emailérskou tradicí, tvoří přímo tvůrčí kotel inspirace  technologické  i umělecké. 
Během týdne  vznikla více než stovka prací.  Čím kdo přispěl? Z pořádající skupiny to byly tradičně filozofující přírodní motivy Petra Bednáře, kouzelné zimní minimalistické krajiny Evy Kučerové-Landsbergrové,  nové tvary a barevné  pojetí u šperků  Barbary Baumrukové. Ostravák Antonín Gavlas obohatil svou tvorbu lyrickými a meditativními pracemi, čestná členka  spolku Rakušanka  Ulrike Zehetbauer zase expresivními  krajinami. Holanďanky, zvláště Annemarie Timmer,  pokračovaly  v originální dekorativní tradici klasické smaltérské školy. Zaujaly překvapivé postmoderní citace architektury v díle Christine  van der Ree.  Přijeli dva umělci z Polska: Janusz  Karbowniczek, který zde byl již loni, pokračoval v humanistiky laděné expresivní  figurální tvorbě. Malířka Elzbieta Kuraj využila smalty k nádherným lyrickým abstraktním  kompozicím, které korespondují s výrazovými tendencemi frýdlantské školy. Maďarka  Katalin Hollósy z Keczkemetu zaujatá často etnografickými motivy, při cestě Beskydami našla v  krajině inspiraci pro své „stohy“.  Také slovenský  výtvarník Miroslav Kollár se inspiroval přírodou a rozvinul ji do v cyklu Les.  Známá  anglická  smaltérka a organizátorka celosvětových akcí emailérů Elizabeth Turrell se vedle svých letristických  prací zaměřila také na přírodní  náměty. Francouzský šarm, humor a humanismus vnesla do práce  jedna ze špičkových  smaltérek  Marie-Thérése Masias. Všichni  účastníci  předvedli  to nejlepší  ze své tvorby, vyměnili si své zkušenosti,  posunuli i o pěkný  kousek dál možnosti smaltu.
Výběr z tohoto barevného koncertu byl v létě  přístupný i návštěvníkům  na výstavě  v Galerii  uměleckého smaltu a litiny  v Domě kultury  ve Frýdlantě nad Ostravicí.  Výstava poputuje  do dalších českých města, část bude vystavena v Krakowě a Londýně. Výběr prací obohatí  také rekonstruovanou Galerie  uměleckého smaltu a  litiny  v Domě kultury ve Frýdlantě nad Ostravicí.
PhDr. K. Bogár
Na vernisáži v Galerii uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantě n.O.
 
A. Gavlas se svými pracemi na výstavě v Galerii uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantě n.O. -
Práce ve smaltovně
   

 

 

Na vernisáži v Galerii Labirynt v polském Krakově, Antonín Gavlas spolu s galeristou Leszkem Žebrowskim
 
 
   
 
Pohled do expozice Velké galerie Těšínského divadla
   
   

 

 
ZPĚT - HLAVNÍ STRANA