ANTONÍN GAVLAS - výtvarné práce

OBRAZY

KERAMIKA

SMALTY

FOTOGRAFIE

SOCHY

REALIZACE

VÝSTAVY

O AUTOROVI

KONTAKT

 

 

Projekty o.s. SILVIE

SILVIE - OBČANSKÉ SDRUŽENÍ PRO PODPORU UMĚNÍ

SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM PLESNÁ 2011

SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM PLESNÁ 2009

SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM PLESNÁ 2007

SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM PLESNÁ 2005

MEZINÁRODNÍ SYMPOZIUM SMALTU VÍTKOVICE 2006

SYMPOZIUM UMĚLECKÉHO SMALTU FRÝDLANt N/O. 2007

SYMPOZIUM UMĚLECKÉHO SMALTU FRÝDLANT N/O. 2008

 

 

Výtvarná skupina IN SIGNUM

BAREVNÉ SMALTY- 2014

BESKYDSKÉ VÝTVARNÉ LÉTO - ČELADNÁ 2012

VÝSTAVY SKUPINY IN SIGNUM

OSTRAVA Z DRUHÉ STRANY

 

 

 

 

-----------------

ZAJÍMAVÉ ODKAZY

 

   

 

SILVIE -

- občanské sdružení pro podporu umění

se sídlem v Ostravě - Plesné, ul. 26. dubna 180
 

 

kontakt: A. Gavlas: vox.humana@centrum.cz
 
Občanské sdružení SILVIE bylo založeno původně jako nadace už v roce 1992 - a od počátku mělo za cíl pořádat v mezinárodním měřítku výtvarné projekty - jako výstavy, soutěže, workshopy a sympozia, vydávat katalogy a vůbec šířit výtvarnou kulturu...
Prvním velkým projektem bylo pořádání Mezinárodních bienále mladých výtvarníků Vox humana, jehož 5 ročníků se od roku 1992 do r. 2000 zúčastnily stovky mladých umělců z poloviny Evropy. Výstavy z těchto soutěží pak vždy putovaly po několika galeriích v celé republice, např. v Ostravě, Praze, Brně, Olomouci, Havířově, v Mnichově Hradišti, Novém Jičíně aj.
Později jsme začali organizovat i mezinárodní sochařská sympozia, smaltérská sympozia a další mezinárodní projekty.
Katalogy k výstavám Vox humana
Pilotním projektem se závažným přesahem i do filozofie umění bylo bienále VOX HUMANA, které mělo důležitou nosnou myšlenku. Chtěli jsme podporovat tento "lidský hlas" v umění právě proto, že se nám zdálo, že se jak v umění, tak i v celé společnosti vytrácí. Že převažuje hrubost a násilí, zmatek a stres, disharmonie a ošklivost.
Proti tomu jsme postavili hlavní motto projektu - myšlenku podpory humanistických cílů člověka, hledání hodnot lidského života, vyzdvihování přirozeného vztahu ke kráse a harmonii. Oproti mnohdy destruovaným mezilidským vztahům chceme hledat osobitý pohled na svět s akcentem na etiku, toleranci a porozumění druhému člověku.
Je zřejmé, že vedle formy výtvarného díla jsme dali hlavní zřetel spíše na obsah díla. Ten promlouvá k divákům, v něm se nese dále myšlenka tvůrce, to je vlastně "program", který do obrazu autor vložil... A chceme, aby tento program byl co "nejkvalitnější" v tom pravém slova smyslu...
V prosazování této myšlenky mi velice pomohli přátelé, kteří se mnou na projektu VOX HUMANA spolupracovali. Byli to hlavně filosof, spisovatel a duchovní učitel Karel Funk a světoznámý malíř Jan Kristofori, který se po nucené emigraci vrátil po r. 1989 do Prahy a později tam založil ateliér a galerii se stejným názvem Vox humana.
Spolu s těmito přáteli jsme také vydali MANIFEST VOX HUMANA, ve kterém jsme shrnuli hlavní myšlenky o tvorbě i osobnosti umělce. K tomuto manifestu se pak přihlásily stovky významných osobností ze světa výtvarného umění, literatury, divadla, hudby atd... Škoda jen, že se smrtí Jana Kristoforiho (2003) se celý tento projekt "humanizace umění" zastavil. I pořádání bienále pro mladé jsme museli ukončit - prozaicky z finančních důvodů...
Antonín Gavlas

 
 

 

Fotografie z posledního ročníku bienále VOX HUMANA v r. 2000 v galerii Nové radnice v Ostravě.
 

 

 

 
 
Sisko Moilanen, Finsko
Má tajná zahrada
 

 

Aleš Hrubý
"Disbalance", olej
 
 
Jana Richterová
"Svatá Terezie", olej
 
 
Ivan Jamaliev Petkov, Bulharsko
"Jednota", tempera

 

 
Natalie Pěrková
"Nebe a země ", tempera
 
 
Roman Švejda
"Zátiší s krajinou a postavami", olej
 

 

Magdalena Musialová
"Mateřská dovolená", olej
 
 
Kristiina Lehtonen, Finsko
"Podzim", lept a akvatinta
   
 
Od roku 2005 pořádáme jako bienále Mezinárodní sochařská sympozia v Ostravě - Plesné. Vzniklé sochy jsou pak umísťovány na veřejná prostranství v různých městských částech Ostravy a tvoří tak trvalou sochařskou galerii.

 

V roce 2006 jsme zahájili organizování také mezinárodního sympozia smaltu v Ostravě - Vítkovicích, kde se pracuje s unikátními obrovskými formáty plechových tabulí.

 

Spoluorganizovali jsme také některá smaltérská sympozia ve Frýdlantě nad Ostravicí, výstavy polských umělců v rámci Česko-polských dnů a další výtvarné projekty...
   
 

 

ZPĚT - HLAVNÍ STRANA