Termíny sympozia:
17. 5. - 18.5. 2014 - 1. workshop ve Frýdlantě nad Ostravicí
30.6. - 9.7. 2014 - 2. workshop v Olkuszu
10.7. - 31.7. - výstava v Galerii Labyrint No.2, Krakow
8.8. - 11.9. - výstava v Klubu Srubka - Žywiec
1. 10. - 8. 10. výstava v Trojhalí Karolina, Ostrava
10.10. - 12.10. Výstava Teplo domova, Výstaviště Ostrava |
PARTNEŘI PROJEKTU:
Stowarzyszenie Kulturalne „Prowincja“ - Žywiec, Polsko
Klub śrubka, Żywiec, Polsko
Kysucká galéria, Oščadnica, Slovensko
Galerie Artitude, Budapest, Maďarsko
Stowarzyszenie Forum Innowacyjności - ODIN, Polsko |
Mezinárodní sympozium BAREVNÉ SMALTY je speciální výtvarný projekt, který má za cíl originálním uměleckým projevem upozornit na mizející technologii klasického smaltu a přivést ho znovu do našich domovů.
Ještě nedávno byla každá domácnost vybavena množstvím smaltovaného nádobí, každá koupelna smaltovanou vanou, každý dům smaltovanými cedulkami. Na Severní Moravě a v průmyslovém Slezsku (jak na české, tak i na polské straně) se na smalt specializovalo mnoho firem a mnoho technologů, návrhářů i zručných řemeslníků vyvíjelo nové metody, nové tvary, vzory a dekory.
Poslední dobou se však tato technologie vytrácí, nádobí se vyrábí z nerezu a plastických hmot, což z ekologického hlediska není nejvhodnější. Smaltované vany se dokonce už vůbec v ČR nevyrábějí a jejich nejbližší výrobce je továrna Emalia v polském Olkuszu, což je už také pouze jediný výrobce v celém Polsku.
My se naším projektem chceme vrátit k této původní technologii smaltu, která kromě svého technického a funkčního opodstatnění skýtá navíc i možnosti dodatečného uměleckého ztvárnění těchto výrobků. Průmyslový smalt se tak použitím barevných smaltů v rukou výtvarníků stává „uměleckým smaltem“ a mohou tak vzniknout originální výtvarná díla.
Celý projekt mezinárodního smaltérského sympózia je podporován EU a Visegrádským fondem – jako přeshraniční spolupráce regionů, jichž se problém mizejících smaltoven velmi dotýká.
Organizátorem projektu je Výtvarná skupina IN SIGNUM z Ostravy a hlavním koordinátorem sympozia – a vlastně „otcem myšlenky“ celého projektu je předseda skupiny, ostravský výtvarník Antonín Gavlas, který již založil tradici sochařských sympozií v Ostravě-Plesné a taky smaltérských sympozií v Ostravě-Vítkovicích.
Toto sympozium v EMALII v Olkuszu by mělo být také počátkem nové tradice, kdy se z obyčejných smaltovaných předmětů – z bílých plechových van mohou vykouzlit netradiční artefakty. Kreativním přístupem všech 10 zúčastněných výtvarníků vznikají umělecká díla, která přitáhnou pozornost veřejnosti a znovu oživí její vztah ke smaltovaným výrobkům.
Hotové barevné vany budeme vystavovat na několika výstavách. Prvně v Polsku – přímo v továrně EMALIA, pak v Krakově, poté bude velká výstava v Klubu Srubka v Žywcu. Následně převezeme naše artefakty do Ostravy, kde se budou konat další 3 výstavy. Po těchto výstavách chceme některé vany darovat do veřejných budov – např. do nemocnic, do lázní, školek, sportovních klubů apod.
Věříme, že touto propagací netradičních přístupů přivedeme znovu veřejnost ke smaltu a že se časem mohou v Olkuszu vyrábět malé série originálních barevných van, sprchových koutů a umyvadel, které pak vyzdobí nejednu domácnost originálním designem.
|

Továrna Emalia je ohromný výrobní kolos na výrobu smaltovaných předmětů, jehož počátky byly založeny už v roce 1907. Nyní se soustředí hlavně na smaltované vany a umyvadla. Jejich zaběhnuté postupy práce jsme jim ale v průběhu našeho projektu trochu narušili...
 |